Hogyan bukhat el a hitel az ingatlan miatt?

Rendkívül kényes pont, és nagyon veszélyes is: az a pillanat, amikor bukjuk az ingatlan hitel felvételének lehetőségét, mégpedig nem más, mint az ingatlan állapota miatt.

Mi is történik ilyenkor?

Hogyan csúszhat el ezen az ingatlan adásvétel?

Lássuk csak magát a folyamatot! Megtörténik a megállapodás, megszületik az adásvételi szerződés ügyvéd által. Egy alaposabb ügyvéd ebben az esetben, amikor elolvassa a szerződést és megnézi az ingatlanra vonatkozó dokumentációt, meg is kérdi, hogy valóban ez-e a természetbeni állapot.

Sajnos ugyanis a gyakorlatban gyakran ilyenkor kvázi bemondás alapján történik a szerződésben való rögzítés, melynek sajnos hiba lehet a vége. Aztán persze kijön a banki értékbecslő és kiderül, hogy nem úgy van a valóságban, ahogy a szerződésben rögzítésre került. Így a hitelbiztosítéki érték nulla forint is lehet egészen addig, amíg nem teszik “rendbe” kvázi az ingatlant, tehát a jogi és a természetbeni állapot egyeztetése nem valósul meg.

A hitel felvétele tehát azon bukik meg, hogy az ingatlan állapotának vizsgálata nem történt meg. Csúszik az adásvétel, csúszik minden, a szép tervek lassan kezdenek dugába dőlni.

Pedig ez egyszerűen megelőzhető.

Ingatlan előzetes vizsgálata

A módszer nem más, mint az előzetes vizsgálat, vagyis az ingatlan felmérés. Ez a folyamat pont azért született meg, és alkalmazom én magam is, hogy az ingatlan adásvétel folyamata ne egy több aknával kirakott veszélyes üzem legyen, hanem egy átlátható, kiszámítható folyamat.

Mert ki akar heteket, hónapokat, vagy akár fél évet is várni még arra, hogy végigmenjen egy adásvételi folyamat?

Mit takar az előzetes vizsgálat?

  1. Ingatlan állapotfelmérés esetén az ingatlanos ellenőrzi a jogi és természetbeni állapot közti különbséget, sőt még abban is segíthet, hogy kiderüljön, hogy ha az épület nem képviseli azt az értéket, amiért megvennénk vagy éppen eladnánk.
  2. Ingatlan állapotfelmérés esetén az ingatlanos ellenőrzi a jogi és természetbeni állapot közti különbséget, sőt még abban is segíthet, hogy kiderüljön, hogy ha az épület nem képviseli azt az értéket, amiért megvennénk vagy éppen eladnánk. Milyen hibái lehetnek az ingatlannak, amik veszélyesek lehetnek ilyenkor?
  3. Fizikai elváltozások (repedések, vizesedés, stb.) vannak például, vagy akár nem megfelelő a komfortfokozat, tehát az ingatlan állapot messze nem olyan, mint azt gondoltuk – ha ez kiderül, akkor elbukhatjuk a hitelt. Nem érdemes kockáztatni. Fontos, hogy mindig, minden esetben ellenőriztessük egy ingatlan eladásakor vagy vételekor annak állapotát, mégpedig egy hozzáértő szakemberrel!
  4. Az is előfordulhat, hogy vevő és eladó olyan összegben állapodnak meg, amely az adott piacon nem teljesen tűnik reálisnak. Ez nem feltétlenül baj, de nagyon fontos, hogy egy banki értékbecslő mindig reális értéket fog megállapítani. Ilyenkor is segíthetek ingatlanszakértőként: kimegyek, megvizsgálom az ingatlant és megállapítom, hogy az összeg, amiben megegyeztek, mennyire reális az aktuális piacon. Egy kérdéses helyzetben javasolt lehet egy úgynevezett előzetes értékbecslés is. Ez is segíthet, hogy az ingatlan adásvétel zökkenőmentesen valósuljon meg.

Azt javaslom, keressen engem, segítek az ingatlan előzetes vizsgálatában, ahogy abban is, hogy mi kell még az ingatlan adásvétel megvalósulásához!

Ne bukjon el temérdek pénzt csak azért, mert nem rendelkezik minden információval!

Akár előzetes vizsgálatról, akár értékbecslésről vagy érték megállapításról legyen szó, keressen bizalommal!

Az értékbecslés szolgáltatásról itt olvashat!

Küldetésem

Küldetésünk, hogy szakértelmem segítségével akár eladói, akár vevői oldalról mindenki megtalálja a számításait.

Korábbi tartalmaink

Elérhetőségeim

Küldetésem

Küldetésemnek tekintem, hogy segítsek megtalálni a hozzám fordulók számítását, akár ingatlaneladásról, akár -vételről legyen szó!

Szilágyi Szabolcs ingatlan © – Adatvédelmi tájékoztató