A pontatlan értékmegállapítás legnagyobb veszélyei

Az egyik legkedvesebb barátomnak kellett segítenem a múltkor – merthogy el akarja adni a házát. Felhívott telefonon és értékbecslést kért tőlem. Azt mondtam neki, hogy persze, szívesen segítek, de amit ő kér az nem értékbecslés, hanem értékmegállapítás.

Mindjárt az elején nem árt, ha tisztázzuk a fogalmakat: mi valójában a különbség az értékbecslés és az értékmegállapítás között? Merthogy két, egymástól merőben eltérő folyamatról beszélünk.

Nézzük meg, mi a profi válasz!

  1. Az ingatlan értékbecslés egy konkrét feladat, egy magánszemély vagy bank megbízásából történik, ilyenkor elkészítünk egy hivatalos dokumentumot a hitelfelvételhez, vagyonmegosztáshoz vagy más hasonló ügyhöz.
  2. Ha az a kérdése felém, hogy vajon mennyit ér az ingatlana: nos, itt inkább értékmegállapításról beszélünk. A folyamat roppant egyszerű: Ön el szeretné adni, és azt kéri, hogy árazzam be az ingatlanát. Itt azonban nem készül klasszikus értékbecslés.

Hol hibázhatunk egy ilyen értékmegállapításnál?

Alapvetően két esetben lehet rossz az értékmegállapítás: alul vagy felül lehet értékelni egy adott tranzakció előtt. Ha egy ingatlan eladásáról beszélünk, mindig látnunk kell, hogy a mérlegnek két serpenyője van: az idő és a pénz. Ha reális az értékmegállapítás, akkor hamarabb el lehet adni az ingatlant. Ha túl magas az ár, előfordulhat, hogy nem jelentkezik érdeklődő. Ha ez a helyzet, akkor bizonyos időközönként csökkenteni kell az árat, annak érdekében, hogy megvalósulhasson az eladás. Aztán persze előfordul, hogy rokonoknak, barátoknak akarunk inkább hinni, ráadásul érzelmi kötődés miatt is más az elképzelésünk, mint ami a realitás.

És hogy mikor kezd el hinni nekem?

Ami biztos: mindig tényadatokból dolgozom, nem hirdetési oldalak kínálati áraiból, hanem valós, létrejött adásvételi árakból. Első körben persze lehet, hogy nem fogadják el a javaslatomat, de az a tapasztalatom, hogy ahogy megy az idő, de nem kel el az ingatlan, egyre inkább kezdenek hinni nekem. Persze az is előfordulhat, hogy a tulajdonos kivárja a megfelelő vevőt, mert van ideje rá. Ilyen volt például egy tavalyi esetem, egy családi ház eladása. 40 milliót akartak érte a tulajdonosok, és sokáig nem kelt el az ingatlan. Egy évig húzódott az ügylet, de a végén 38,5 millióért megvette egy vevő. Ilyen is van.

A jellemző azonban nem az, hogy ennyire hosszú ideig kell várni egy vevőre. Átlagosan három hónap alatt elkel egy jól pozícionált ingatlan az én praxisomban, a Duna House-nál.

Küldetésem

Küldetésünk, hogy szakértelmem segítségével akár eladói, akár vevői oldalról mindenki megtalálja a számításait.

Korábbi tartalmaink

Elérhetőségeim

Küldetésem

Küldetésemnek tekintem, hogy segítsek megtalálni a hozzám fordulók számítását, akár ingatlaneladásról, akár -vételről legyen szó!

Szilágyi Szabolcs ingatlan © – Adatvédelmi tájékoztató